Zorza polarna już dziś na polskim niebie. Jak ją dobrze sfotografować?

Dziś, 2 listopada 2015 r. w godzinach południowych i wieczornych na Polskim niebiem może zagościć kolejny raz w tym roku zorza polarna. To świetny moment, aby wybrać się na wieczorne zdjęcia.

© United States Air Force / Senior Airman Joshua Strang / zdjęcie w dominie publicznej

Wczoraj od późnych godzin nocnych współczynnik KP służący co określania możliwości wystąpienia zorzy polarnej często wskazywał KP5 lub wyżej. Aktualnie sytuacja jest bardzo dynamiczna KP skacze od 1 do 7.

Aby zaobserwować zorzę polarną na terenie naszego kraju, potrzebujemy min. wskaźnika KP7 dla terenu północnej polski, KP 8 dla centrum aż po południa, KP 9 dla pełnego pokrycia kraju.

Aktualne wskazania KP możecie na bieżąco obserwować na stronie Aurora Service. Serwis w czasie występowania zorzy nad Europą często staje się niedostępny przez zbyt dużą liczbę oglądających. Aktualne wartości można także śledzić w smartfonach i na tabletach dla systemu iOS np. w aplikacji Aurora Forecast.Pamiętajcie, aby sprawdzać również pogodę - duże zachmurzenie całkowicie może pozbawić nas możliwości oglądania i fotografowania tego pięknego zjawiska.

Gdzie obserwować i fotografować zorzę polarną?

Najlepiej wyjechać w północnym kierunku zostawiając za sobą duże miasta, ponieważ łuna miejska może uniemożliwić nam obserwację. Dobrym wyborem mogą okazać się naturalnie zaciemnione tereny pozbawione latarni miejskich, oświetlenie domów, bloków, firm m.in. tereny zielone za miastem, wsie z polami. Warto zainteresować się punktami widokowymi za miastem, wzgórzami, górkami — wszystkimi miejscami z dobrym widokiem.

Jak fotografować zorze?

Będziemy potrzebowali statywu oraz aparatu z obiektywem o szerokiej ogniskowej np. 16 mm lub standardowego 35 mm. Do tego zestawu może przydać się wężyk spustowy lub interwałometr. Pamiętajcie, aby w aparacie ustawić fotografowanie w formacie RAW, co pomoże Wam w procesie obróbki. Parametry takie jak ISO, czas i przysłona musicie dobrać indywidualnie do warunków, jakie zastaniecie.

Zorza w naszych warunkach może nie być widoczna gołym okiem lub widoczna minimalnie, dla aparatów to nie przeszkoda. Sprawdzajcie aktualny wskaźnik KP i fotografujcie efekty zobaczycie podczas obróbki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.11. - 15.12.2015 Snapseed 2.1 na Androida wywołuje pliki RAW (DNG) Warsaw on Air – już niedługo wernisaż wystawy fotografii lotniczych Macieja Margasa Jesienne promocje Olympusa - zyskaj 650 zł na jasnych obiektywach i 900 zł na akcesoriach EPSON International Pano Awards 2015 - najlepsze panoramy nagrodzone Czy Sahara może być niezwykle kolorowa? Tak, na zdjęciach z kosmosu Tradycyjne pocztówki odchodzą do lamusa w projekcie „Odkrytki. Kochanym ciotkom” SanDisk sprzedany za 19 miliardów dolarów Sony przejmuje dział matryc Toshiby i prezentuje dwa sensory o bardzo wysokiej czułości Warszawa nocą sfotografowana z kosmosu zwykłą lustrzanką Samsung kończy produkcję systemu NX Uniwersytet w Yale publikuje 170 000 zdjęć z czasów Wielkiego Kryzysu i II Wojny Światowej Nowości od Fujifilm - obiektyw XF 35 mm f/2 R WR i telekonwerter XF 1,4X TC WR Leica SL (typ 601) - nowy, pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy o świetnych parametrach „Sól Ziemi” - do kin wchodzi film o ikonie fotografii Sebastiao Salgado Pierwszy wpis: kim jestem, dlaczego chcę tutaj być i o czym będę pisać Pictorial w praktyce – warsztaty fotografii aktu z Łukaszem Marciniakiem „Artist Proofs by Szymon Brodziak” - rusza wystawa fotografii kolekcjonerskiej we Wrocławiu DJI Osmo - obiecująca kamera 4K ze zintegrowanym gimbalem Jasna strona kadru - ruszył konkurs fotograficzny fundacji HumanDoc Niebezpieczne zdjęcie, które kosztowało życie 17-latka Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.10. - 15.11.2015 Polacy wśród wyróżnionych w konkursie International Photography Awards 2015

Popularne w tym tygodniu:

Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards. Polak na III miejscu! Grono Polaków wśród nagrodzonych w konkursie Fine Art Photography Awards Xiaomi planuje wykupić GoPro. Czy Chińczykom się to uda? Poznajcie fotografów, którzy otrzymali nagrodę Pulitzera w 2018 roku Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Jesteśmy na wydarzeniu Sony World Photography Awards!